i-robot için büyük atak!

Ana SayfaBlogi-robot için büyük atak!

Apple, başta robot teknolojisi olmak üzere inovasyon üreten bir şirkete dönüşmeye hazırlanıyor.

Apple, aralarında eski NASA çalışanlarının da bulunduğu bir grup bilimadamını kadrosuna katarak başta robot teknolojisi olmak üzere inovasyon üreten bir şirkete dönüşmeye hazırlanıyor. Amerikan şirket 170 milyar dolarlık nakit rezervini kullanarak rakipleri Samsung ve Google gibi şirketlerle arasında kapanan farkı yeniden açmak istiyor.

Akıllı telefonu iPhone ve tablet bilgisayar iPad ile mobil iletişimde yeni bir dönemi başlatarak dünyanın en kârlı şirketlerinden biri haline gelen Apple, yeni dönemde bilimadamlarıyla damga vurmaya hazırlanıyor. Mobil iletişim sektöründeki rekabetin artması ve başta Samsung olmak üzere rakiplerinin hızla farkı kapatmasının ardından yeni bir arayışa giren Apple, aralarında eski NASA çalışanlarının da bulunduğu isimlerle inovasyon üreten bir şirkete dönüşecek. Kendi alanlarında uzman pek çok bilimadamını kadrosuna katan ABD’li şirket, 170 milyar dolarlık nakit rezervini yatırımcılarının beklentisini karşılayacak yeni teknolojik ürünler için kullanacak.

ROBOT DA GELİŞTİRECEK

Akıllı telefon pazarındaki payı her geçen gün gerileyen ve devrim yaratacak yeni ürünü geliştiremediği için tüketicinin gözündeki imajını yavaş yavaş kaybeden Apple, tüketici elektroniğinde yeni ve hiç girilmemiş bir alanda çığır açmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl robot bilimi konusunda Yale Üniversitesi’ndeki görevini bırakarak Apple’a geçen, John Morrell bu isimlerden en dikkat çekeni. Kişisel taşıt Segway’in de yaratıcılarından biri olan Morrell, özellikle merdiven çıkan, kapı açan ve insanlarrla iletişim kurabilen robot geliştirme konusundaki uzmanlığı ile biliniyor.

Apple’ın bir diğer sürprizinin ise son tüketici için geliştirilecek bir 3D yazıcı olabileceği öne sürülüyor. Google’ın kendi kendine giden otomobilden giyilebilir teknolojiye kadar pek çok konuda öne çıkmasının ardından sessiz kalmakla suçlanan Apple’ın, robot ve insan-makine iletişimi konsunda yepyeni bir dönemi başlatması bekleniyor. Yıl sonunda 170 milyar dolara ulaşacak nakit rezervinin ne kadarı yeni teknolojilerin geliştirlmesi için kullanılacak bilinmez ancak yıllık 3.4 milyar dolarlık Ar-Ge bütçesi olan Apple’ın, ‘sıradaki büyük şey’ için kesenin ağzını açtığı iddia ediliyor. Yeni bir televizyondan, saate pek çok alternatif bulunsa da Apple bu süreci büyük bir gizlilikle yönetiyor.

teknoloji

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.